Żaby w Polsce
W Polsce występuje sześć gatunków żab: żaba trawna, żaba moczarowa, żaba zwinka (bardzo rzadka, występuje tylko w Bieszczadach i na terenie Polski grozi jej wyginięcie), żaba jeziorkowa, żaba śmieszka, żaba wodna.
Żaba wodna jest efektem miłości żaby jeziorkowej i żaby śmieszki i jest płodna.
Dzieci często mylą z żabami ropuchy, kumaki, grzebiuszki i rzekotki, ale mimo podobieństw z wyglądu są to różne rodziny.
Zwyczaje żywieniowe żab
Żaby są mięsożercami. Żywią się owadami, dżdżownicami, pająkami oraz mięczakami, ale zdarza się też, że zjadają inne żaby, a największa z polskich żab żaba śmieszka żywi się czasami także małymi ssakami jak ryjówki, jaszczurkami czy pisklętami ptaków zakładających gniazda w okolicach zbiorników wodnych.
Żaby nie piją wody
A przynajmniej nie tak, jak my sobie to wyobrażamy. Ich języki nie są zdolne do picia – ich nadrzędną funkcją jest łapanie obiadu. Jak to więc jest, że żaba się nie odwadnia? Tak jak inne plaży, wchłania wodę przez… skórę. Dlatego nawet żaby nie żyjące w wodzie jak żaby trawne wychodzą na deszcz i rosę. Muszą uzupełnić wodę.

Żaby mogą się wysuszyć
„Leczyła się żaba, leczyła,
Suszyła się długo, suszyła,
Aż wyschła tak, że po troszku
Została z niej garstka proszku”
Kojarzycie wierszyk Brzechwy o żabie, która poszła do doktora? Ponieważ skóra żaby przepuszcza wodę, faktycznie płazy te bez dostępu do wody mogą się wysuszyć. Dlatego zawsze będą szukać wilgotnych schronień.
Żaby potrafią zmieniać kolor!
Nie wygląda to jednak tak jak u kameleona (z płazów żyjących w Polsce w podobny sposób, w zależności od emocji potrafią zmieniać kolor rzekotki). Żaby zmieniają barwy w okresie godowym. Nazywa się to, jak u innych zwierząt szatą godową. Najbardziej spektakularną zmianę koloru przechodzi żaba moczarowa, bo w okresie godowym jej samiec staje się z brązowego… niebieski!
Dymorfizm płciowy
Wprawny obserwator jest w stanie odróżnić płeć wybranych żab. Najłatwiejsze jest to właśnie w okresie godowym, gdy ciało samca się zmienia, ale i poza nim żaby różnią się od siebie. Najczęściej samice są większe od samców.