Chyba każdy rodzic chciałby, żeby jego dziecko było lubiane i miało przyjaciół. Często pragniemy wesprzeć nasze pociechy w tym, żeby nawiązywały relacje z innymi dziećmi. Co możesz zrobić, gdy na tej niełatwej drodze do poznawania innych ludzi pojawiają się problemy?
- Przede wszystkim pamiętaj! Każde dziecko jest inne. To niby oczywiste, ale często łapiemy się na tym, że porównujemy nasze dzieci z innymi. Spójrz na swoją pociechę indywidualnie. Być może jest nieśmiała i potrzebuje więcej czasu niż inni, żeby otworzyć się na nowe znajomości?
- Bądź obok i dodawaj otuchy, ale nie próbuj zaprzyjaźniać swojego dziecka na siłę z innymi. To może przynieść odwrotny skutek.
- Ważnym czynnikiem jest poczucie własnej wartości. Dzięki pewności siebie, dziecko będzie o krok bliżej do zdrowych relacji z innymi. Pracujmy więc z dziećmi nad tym, żeby czuły się dobrze same ze sobą. To nie tylko zmniejszy ryzyko, że dziecko zostanie wykorzystane czy skrzywdzone podczas prób nawiązywania przyjaźni. Pewni siebie ludzie są dobrze postrzegani i przyciągają do siebie innych.
- Weź pod uwagę, czy twoje dziecko jest introwertykiem czy ekstrawertykiem. Nie wszyscy muszą mieć dużo przyjaciół. Jedni potrzebują grupki osób wokół siebie, innym wystarcza jedna zaufana osoba i lubią przebywać w samotności. Być może jesteś ekstrawertykiem i nie do końca rozumiesz swoje introwertyczne dziecko. Jeśli tak jest, poczytaj trochę więcej na ten temat. Mały człowiek nie musi być taki jak jego rodzic i może odbierać świat inaczej. Jak pisałam wcześniej – zawsze patrz na indywidualne cechy twojego dziecka.
- Rozmowa, rozmowa, rozmowa. I jeszcze raz rozmowa! Rozmawiaj z dzieckiem o wszystkim. Pytaj o jego kolegów, o to kogo i co lubi. Każdego dnia poznawaj swoje dziecko na nowo i tłumacz mu otaczający go świat. Każda okazja do rozmowy jest dobra.
- Jeśli nie wiesz, w jaki sposób wytłumaczyć temat przyjaźni, wesprzyj się książkami. Oczywiście ja polecam niezmiennie swoją książkę „Biedronka szuka przyjaciela”, ale na rynku jest mnóstwo pozycji dla dzieci w każdym wieku. Znajdźcie coś, co Wam odpowiada. Nie muszą to być książki opowiadające tylko i wyłącznie o przyjaźni. Zajrzyjcie do mojego artykułu o różnych rodzajach książek o przyjaźni.
- Co oprócz książek? Może bajki? Wybierajcie bajki, w których pojawia się motyw przyjaźni. W zasadzie w prawie każdej bajce główny bohater ma grupkę przyjaciół. Oglądaj wartościowe bajki razem z dzieckiem, tłumacz mu zachowania postaci – kiedy zachowują się dobrze w stosunku do swoich przyjaciół, a kiedy niekoniecznie i co mogłyby zmienić w swoim zachowaniu.
- Twórz okazje do poznawania innych – umawiaj się ze znajomymi z dziećmi w wieku Twojego dziecka, wychodźcie na place zabaw. Daj dziecku duży wybór i wolność – tak żeby samo mogło zadecydować, jakie towarzystwo najlepiej mu odpowiada.
- Ostatnie lecz najważniejsze. To Ty jesteś przykładem dla swojego dziecka. To Ty jako rodzic jesteś jego pierwszym prawdziwym przyjacielem. Pokaż mu, jak wyglądają prawdziwe relacje. Dziecko obserwuje i wyciąga wnioski. Naśladuje relacje, które panują w domu i będzie tworzyć podobne. Nawet najpiękniejsze i najmądrzejsze bajki nie pomogą, jeśli to rodzic nie będzie świecił przykładem. Znowu oczywistość? A jednak ja codziennie muszę sobie o tym przypominać, gdy po raz kolejny kończy mi się cierpliwość.
Może zainteresuje Cię również mój artykuł na temat praktycznych zabaw z dziećmi, które mogą pomóc w uczeniu się o przyjaźni? Zapraszam >>KLIK<<
Bardzo cenne rady i wskazόwki.