Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Lekcje o przyjaźni. Czyli jak w praktyce uczyć dzieci, czym jest przyjaźń

Lekcje o przyjaźni. Czyli jak w praktyce uczyć dzieci, czym jest przyjaźń

przyjaciele

Pisałam już o tym, jak można wspierać dziecko w odkrywaniu, czym jest przyjaźń i w nawiązywaniu relacji z innymi. Dziś chciałabym podejść do tematu bardziej praktycznie i dać kilka pomysłów-inspiracji na „lekcje” o przyjaźni. W jaki sposób w warunkach domowych możemy przybliżyć dzieciom ten temat?

1. Zorganizujcie tydzień lub dzień tematyczny, w którym głównie będziecie zajmować się tematem przyjaźni. Możecie wymyślać własne aktywności albo korzystać z gotowych kart pracy, kolorowanek.

2. Zorganizujcie teatrzyk, bawcie się w tworzenie różnych scenek – wspólnie przygotujcie sztukę teatralną, w której motywem głównym jest przyjaźń. Opracujcie scenariusz, przygotujcie scenerię, kostiumy lub kukiełki. Możecie wymyślić własną historię lub skorzystać z historii znanych z czytanych przez Was książek. Fajnym urozmaiceniem będzie znalezienie widowni. Może babcia, dziadek, wujek lub ciocia chętnie wybiorą się na sztukę teatralną i sami dowiedzą czegoś o przyjaźni?

3. Zorganizujcie dyskusje we dwójkę lub w większym gronie na temat tego czym jest przyjaźń. Ze starszymi możecie zapisywać pomysły na mapie myśli, z młodszymi stworzyć rysunki skojarzeń. Potem porozmawiajcie o tym, dlaczego macie właśnie takie skojarzenia.

4. Wymyślcie przyjaciela doskonałego. Jakie by miał cechy? Jakby wyglądał? Puśćcie wodze wyobraźni. Narysujcie go, namalujcie, ulepcie z plasteliny lub zróbcie kolaż z gazet, a następnie zapiszcie jaki by był. Może np. ma długie ręce, żeby mocno przytulać? Może duże uszy, żeby dokładnie słyszeć?

5. Przygotujcie listę lektur o przyjaźni. Nie musicie od razu kupować wszystkich pozycji. Wybierzcie kilka odpowiednich do wieku dziecka i udajcie się do biblioteki.

6. Starsze dzieci możecie zachęcić, żeby napisały listy do swoich przyjaciół, młodsze narysować laurkę. Wybierzcie się na pocztę i wyślijcie listy. Może dostaniecie odpowiedź? 🙂

7. Zorganizujcie przyjęcie z okazji dnia przyjaźni. Zaproście tych, których lubicie. Niech każdy przyniesie jakieś przekąski i po prostu spędźcie razem czas. Może zróbcie coś wspólnie? Upieczcie ciasteczka?

8. Zagrajcie w gry kooperacyjne, w których tylko współpraca z przyjaciółmi może zapewnić zwycięstwo. Przykłady takich gier:

  • Moja pierwsza gra: w ogrodzie, wyd. Haba – bardzo fajna gra dla najmłodszych bo od dwóch lat, chociaż oczywiście zależy od dziecka, niektóre (jak mój dwuipółlatek)mogą woleć bawić się figurkami bez żadnych zasad;
  • Little Cooperation Zwierzaki na Arktyce, wyd. Djeco – od dwóch i pół roku, ale jak wyżej.
  • Lisek Urwisek, wyd. Nasza Księgarnia – od pięciu lat, chociaż mój synek z pomocą spokojnie ogarniał już w wieku czterech;
  • Minecraft: Heroes of the Village, wyd. Ravensburger – od siedmiu lat. Tutaj gra niezbyt przypadła do gustu dorosłym, ale nasi domowi fani Minecrafta są zachwyceni, także dla fanów gry, jak najbardziej – od siedmiu lat;
  • Kroniki Zamku Avel, wyd. Rebel – od ośmiu lat;
  • Pandemic: Gorąca strefa – Europa, wyd. Rebel – od ośmiu lat.

Oczywiście to tylko kilka propozycji, jak można wartościowo spędzić czas z dzieckiem i jednocześnie przybliżyć temat przyjaźni. Może macie jakieś swoje pomysły? Dajcie znać!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram