Odkąd na świecie pojawiła się moja książka „Biedronka szuka przyjaciela”, postanowiłam, że chciałabym jeszcze bardziej przybliżać dzieciom tematykę przyjaźni. I od ponad roku to właśnie robię, jeżdżąc na spotkania autorskie z najmłodszymi czytelnikami, pokazując im książkę i rozmawiając o tym, kim tak naprawdę jest przyjaciel. Dzieci mają w sobie ogromną mądrość i często intuicyjnie znają odpowiedzi na najważniejsze pytania, a czasem trzeba im w tym nieco pomóc, ukierunkować.
Ponieważ mieszkam w Warszawie, większość spotkań, na które chodzę, odbywa się w stolicy lub okolicy. Bywam w szkołach, bibliotekach oraz przedszkolach. Spotykam się z dziećmi w różnym wieku – od czterech do siedmiu lat. Staram się, żeby spotkania były w niewielkich grupach, maksymalnie do 30 osób, ponieważ są one w formie warsztatów i chciałabym, żeby każda chętna osoba miała szansę się wypowiedzieć, zadać pytanie.
Jak dokładnie wygląda takie spotkanie autorskie?
Rozmawiamy z dziećmi o przyjaźni, mają za zadanie odpowiedzieć na pytanie „jaki jest prawdziwy przyjaciel?” Każda odpowiedź dzieci jest zapisywana na kropce, którą dzieci samodzielnie przyklejają na tekturową biedronkę. Ta Biedronka leci z kolei z dziećmi do ich klasy, sali. Mogą przyczepić ją na tablicę korkową lub magnetyczną, żeby przy każdej możliwej okazji przypomnieć sobie, jaki jest przyjaciel. Później czytam fragment książki, w którym Biedronka poszukuje przyjaciela. Często dzieci domagają się, żeby czytać więcej i jeśli czas i nauczyciele na to pozwalają, to nie widzę przeszkód, żeby czytać dłużej ;). Podczas czytania także rozmawiam z dziećmi o przyjaźni. Komentujemy zachowania spotkanych przez biedronkę owadów, zastanawiamy się, dlaczego nasza czerwona bohaterka się z nimi nie zaprzyjaźniła. Później jest czas na zadawanie pytań, a na sam koniec dzieci tworzą magnesy biedronki, które mogą zabrać do domu i przykleić na lodówkę. Podczas spotkania jest również możliwość zakupu książki „Biedronka szuka przyjaciela” i wypisanie dedykacji od autorki. 😉
Chociaż scenariusz spotkania jest jeden i ten sam, każde spotkanie jest inne, a to wszystko zasługa dzieci – ich błyskotliwych uwag, ciekawych refleksji. Nie brakuje dygresji, czasem rozmowa schodzi na zupełnie niespodziewane tory, ale zawsze jest to wartościowy czas dla obu stron. Dzieci uczą się więcej o przyjaźni i z kim warto nawiązywać bliższe relacje, a ja na każdym spotkaniu uczę się czegoś nowego.
Jestem zapraszana na spotkania autorskie na terenie Warszawy. Warsztaty o przyjaźni przeznaczone są dla dzieci w wieku od 4 do 7 lat. Zapraszam do kontaktu.
A jeśli wciąż się wahasz, zajrzyj do mojego artykułu „Spotkanie autorskie – dlaczego warto zaprosić autora książek dla dzieci do przedszkola, szkoły, biblioteki?”
Za zdjęcia dziękuję paniom z bibliotek na Kole oraz w Kątach.