Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Pierwsze oznaki wiosny

Pierwsze oznaki wiosny

krokusy

Już czuć w powietrzu wiosnę. Z niecierpliwością wypatruję pierwszych jej oznak i mam nadzieję, że świat zazieleni się jak najszybciej. Jakie są pierwsze oznaki wiosny?

  1. Rośliny budzą się do życia

Gdy nadchodzi wiosna, z ziemi nieśmiało wychylają się pierwsze zielone łodyżki. Jakie kwiaty kwitną najpierw i zwiastują początek wiosny? Na początku zakwitają przebiśniegi (często już w lutym), pierwiosnki i przylaszczki. Z wczesnowiosennych kwiatów nie można zapomnieć o krokusach, a także hiacyntach – niektóre kwitną już w marcu.

2. Drzewa puszczają pierwsze pąki liści i… kwitną!

Oprócz pąków na drzewach, możemy znaleźć też… bazie. Wierzba iwa to jedna z tych wierzb, które kwitną jako pierwsze. Ich kwiaty znamy właśnie jako bazie. Nie licząc drzew liściastych, wczesną wiosną znajdziemy też nieśmiałe pączki igieł na modrzewiach.

3. Zwierzęta budzą się ze snu zimowego

Zaczyna się robić ciepło i z nor wychodzą borsuki, z jaskiń niedźwiedzie, z kryjówek jeże. Ze snu zimowego wybudzają się także gady i płazy, ożywają owady. Ich wybudzenie zależy od temperatury.

pixabay.com

4. Co jeszcze słychać u zwierząt na początku wiosny?

U niektórych zwierząt np. rysiów zaczynają się amory. W niektórych przypadkach mają miejsce też… porody! Samice borsuka na przykład swoje młode rodzą już w marcu (a dziki potrafią rodzić się jeszcze wcześniej).

5. Wracają do nas ptaki

Jako pierwsze powroty zaliczają skowronki i żurawie, bo do Polski zalatują już w lutym. Z kolei w marcu pojawiają się na przykład: bociany symbolizujące przybycie wiosny, czaple, gęgawy, czajki, pliszki siwe, strzyżyki, paszkoty, szpaki, zięby. Nie wszystkie ptaki z wymienionych gatunków odlatują na zimę. Część zostaje w Polsce. Dlatego nie ma się co dziwić, gdy w zimie spotkamy czaplę lub ziębę.

pixabay.com

6. Co poza tym robią ptaki wczesną wiosną?

Ptaki zaczynają swoje toki, zakładają gniazda, a niektóre nawet składają jaja już w marcu! Do spieszących się z rozrodem gatunków należą np. kruki i bieliki. Wynika to z tego, że najczęściej mają już partnerów, których nie zmieniają, w dodatku korzystają z gotowych gniazd i nie muszą budować ich od nowa, ewentualnie decydują się na mały remont.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram