Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Pięć rzeczy, których (prawdopodobnie) nie wiesz o biedronkach

Pięć rzeczy, których (prawdopodobnie) nie wiesz o biedronkach

Biedronka siedmiokropka

Hej! Z okazji premiery książeczki „Biedronka szuka przyjaciela” w cotygodniowym wpisie z ciekawostkami leśnymi na moim instagramie (na który oczywiście zapraszam -> KLIK) zamieściłam pięć faktów o biedronkach. Zamieszczam je również na blogu, dla wszystkich, których ciekawią te urocze owady. Dowiecie się: co jedzą biedronki i czy zawsze są to mszyce? Oraz czym jest dziwna, śmierdząca żółta wydzielina, którą czasem wydzielają biedronki po wzięciu na ręce.

  1. Kropki biedronki nie świadczą o wieku

To pewnie nie jest zaskoczenie, ale liczba kropek na płaszczyku biedronki nie jest równoznaczna z wiekiem. Świadczy z kolei o gatunku. A nieregularne, jakby postrzępione kropki to domena biedronek azjatyckich. Ostatnimi laty w Polsce to prawdziwa plaga. Jest to gatunek inwazyjny, a biedronki te bywają agresywne i gryzą!

  1. Co jedzą biedronki?

Mszyce oczywiście! Ale pewnie nie wiecie, że w ciągu dnia jedna biedronka potrafi zjeść nawet do trzystu mszyc! Kolejna ciekawostka – nie tylko mszyce są w menu biedronek. Lubią one też larwy owadów, a zdarzają się również gatunku głównie roślinożerne.

  1.  Biedronki zimują

Dorosłe biedronki zapadają w sen zimowy. Nie jest to dziwne, biorąc pod uwagę, że owady te żyją ponad rok (a dokładniej około 14 miesięcy) i jakoś muszą przetrwać zimę.

  1. Biedronki specjalnie składają niezapłodnione jaja

Oprócz jajek, z których wyklują się później larwy, samice Biedronek składają również jajka niezapłodnione. Dlaczego? To doskonałe źródło pożywienia i witamin dla larw. Zaraz po wykluciu mogą zjeść nie tylko swoją własną skorupkę, ale i takie niezapłodnione jajko.

  1. Dziwna, żółta wydzielina Biedronki

Kto jako dziecko brał biedronki w ręce, mógł zauważyć, że czasem wydzielają one żółtą substancję. To owadzia krew – hemolimfa. Ale nie martwcie się, to nie znaczy, że biedronka jest zraniona. Potrafi ona wydzielać krew ze swoich odnóży, gdy czuje się zagrożona. Śmierdząca substancja ma odstraszać potencjalnego napastnika.

A jeśli masz dziecko, które zafascynowane jest biedronkami, to hej! Właśnie o Biedronce jest moja najnowsza książka. Zajrzyj tutaj, by dowiedzieć się więcej >>KLIK<<

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram